Home Chess News Equity Bank Lift 2017 League Title

Equity Bank Lift 2017 League Title

79
SHARE

A glittering closing ceremony at the KCB Club marked the end of the 2017 Kenya National Chess League which saw a record 20 teams battling for top honours.

Happy Captain Benard Wanjala of Equity Bank poses with the trophy.
Happy Captain Benard Wanjala of Equity Bank poses with the trophy.

The chief guest was visiting GM Pontus Carlsson of Sweden who presented prizes to the various winners.

Equity Bank proved that they were in a class of their own when they cruised to a comfortable win with 53 points out of a maximum of 60 points.  They remained undefeated with 18 wins and 2 draws against Anchor Chess Club and Nairobi Chess Academy & Club.

Joseph Dau (in yellow) Equity Bank Branch Manager for Athi River receives the winner's trophy from GM Pontus Carlsson of Sweden while the rest of the team look on.
Joseph Dau (in yellow) Equity Bank Branch Manager for Athi River receives the winner’s trophy from GM Pontus Carlsson of Sweden while the rest of the team look on.
Equity Bank team member Daphne Mwikali posing with the trophy.
Equity Bank team member Daphne Mwikali posing with the trophy.

Equity Bank team members included IM Arthur Ssegwanyi, IM Elijah Emojong, Kenneth Omolo, FM Stephen Ouma, Brian Kidula, Peter Diing, CM John Mukabi, Moses Andiwoh, Victor Hongo, WFM Ivy Amoko, WFM Sanjana Deshpande & Daphne Mwikali.

Final cross-table of the 2017 Kenya National Chess League.

Full cross-table, results and some games can be found here – 2017 Kenya National League

Full list of winners is shown below;

TEAM WINNERS

Winner: Equity Bank KSH100,000 + Trophy

Runners up: KCB KSH 50,000 + Trophy

2nd Runners up Nairobi Chess Club KSH 30,000 + Trophy

BOARD WINNERS

Board 1: FM Steve Ouma KSH 5,000

Board 2: Maina Brian Kariuki KSH 5,000

Board 3: Jackson Kamau KSH 5,000

Board 4: Roberto Villuela KSH 5,000

Board 5: Sasha Mongeli KSH 5,000

1ST RUNNERS UP
Board 1:  Andrew Mumia KSH 3,000

Board 2: Joseph Methu KSH 3,000

Board 3: Ramesh Vasanth KSH 3,000

Board 4: Waweru Brian KSH 3,000

Board 5: Parikh Pranjal KSH 3,000

2ND RUNNERS UP
Board 1: Maigua Joseph KSH 2,000

Board 2: Joseph Kirega KSH 2,000

Board 3: Charles Lwanga KSH 2,000

Board 4: Thomas Nzioka KSH 2,000

Board 5:  Vandrev Sravya KSH 2,000

BEST UNIVERSITY: Strathmore University

BEST JUNIOR U16: Aguda Lanka KSH 3,000

 

LEAVE A REPLY