Home Chess News Kenya National Youth & Cadet Chess Championship Nairobi Region

Kenya National Youth & Cadet Chess Championship Nairobi Region

163
SHARE

Nairobi Regional Qualifiers

The Kenya National Youth and Cadet Chess Championships (Nairobi) was held on 16th February 2019.  The event was organised by Mini Chess Kenya at Peponi School, Nairobi.

Poster of the event.
Poster of the event.

Over 350 players took part in what is considered to be the most competitive regional event.

The event doubled up part of the highly popular Grand Prix circuit run by Mini Chess Kenya.

Section of the players.
Section of the players.

Participating schools

Over 20 schools took part in this event.  Some of the schools were;

Seedlings Junior School.

Aga Khan Academy.

KBA School.

Membley Christian School.

Banda School.

Makini School.

Logos Christian School.

Oshwal Academy.

Jabali School.

Ruaraka Academy.

Riara Springs Primary.

Hillcrest Academy.

Premier Academy.

Strathmore School.

Section of the players.
Section of the players.

Prize Winners

Boys

UNDER 8 BOYS
1. Kimani Abel Taji – 6points Seedlings Junior School.
2. Khyle Shah – 5 points Tritonite Stars.
3. Rupani Risa an – 5 points Aga Khan Academy.

UNDER 10 BOYS
1. Drish Rakesh Shah – 6 points.
2. Kibe Neville Jabari – 5.5 points.
3. Paul Orlando – 5 points – Logos Christian School.

UNDER 12 BOYS
1. CM Lwanga Odongo – 6 points-Nairobi Chess Academy & Club.
2. Ramesh Sanjay – 6 points
3. Irungu Wega – 5 points- Logos Christian School.

UNDER 14 BOYS
1. Kariuki Keith Ndungu – 5.5 points – Lighthouse Chess Club.
2. Robert Mcligeyo – 5 points – Logos Christian School.
3. Shah Viraj Bhaveshu – 5 points – Peponi School.

UNDER 16 BOYS
1. Timothy Mwenda Kinoti – 4.5 points – Strathmore School.
2. Sunil Subramaniam – 4.5 points – Nairobi Gymkhana.
3. Harshith Rao – 4.5 points – Oshwal Academy.

UNDER 18 BOYS
1. Dev Shah – 5 points – Anchor Chess Club.
2. Hardiv Karan – 5 points – Oshwal Academy.
3. Navneeth Nareddy 3.5 points – Premier Academy.

Girls

UNDER 8 GIRLS
1. Viha Shah – 5 points Nairobi Gymkhana.
2. Suter Milan – 4 points- Thika Rd. Christian School.
3. Riya Shah – 4 points Nairobi Chess Academy and Club.

UNDER 10 GIRLS
1. WCM Janki Nipul Shah – 6 points
2. Angel Wambui – 5 points –
3. Suhana Pratik Shah – 5 points

UNDER 12 GIRLS
1. Shah Devashri Sanjay – 5 points – Oshwal Academy.
2. Mutua Amy Mumo – 4 points – Membley Titans.
3. Ananya Praveenkumar Rao – 4 points – Oshwal Academy.

UNDER 14 GIRLS
1. Naiya Gosrani – 4.5 points – Tritonite Stars.
2. WFM Fathima Mohamed Mohideen – 4.5 points – Nairobi Chess Academy and Club.
3. Sarah Momanyi Mukeira – 4 points – SOM.

UNDER 16 GIRLS
1. WFM Shah Krishi – 5.5 points – Premier Academy.
2. Ingado Mercy – 4 points – Lighthouse Chess Club.
3. Titi Gilliane Otieno – 3 points – Nairobi Chess Academy and Club.

UNDER 18 GIRLS
1. Parikh Pranjal – 5 points – Oshwal Academy.
2. Elsa Majimbo – 3 points – Strathmore.
3. Amina Kiniti – 2 points – Makini School.

All the players pose for a group photo.
All the players pose for a group photo.

Links

Standings & Results.

Eastern Regional Qualifiers.

Trans-Nzoia Regional Qualifiers.

West Regional Qualifiers.